מורין נהדר

אלבום חדש

 מורין נהדר פייסבוק Maureen Nehedar Facebook  מורין נהדר שירים ביוטיוב

מורין נהדר ❁ גולה גנדום - ההופעה
28.11.16 זאפה תל-אביב
לפרטים וכרטיסים - לחצו כאן

מורין נהדר - שיר חדש "שחרחורת" (Asmar)

מאוד מקובל בקרב מוזיקאים צעירים בני זמננו לבטא כמיהה מחודשת לתרבות של שורשיהם המשפחתיים - בעיקר אם הם כאלה שנשכחו או הושכחו באמצעות האליטות האשכנזיות במהלך יצירת ה"ישראליות". הכמיהה הזאת כשלעצמה משקפת התמודדות עם מחיקת העבר, ולכן גם תמיד אוצרת בתוכה מחאה, אבל עוצמת הביטוי שלה משתנה מאמן לאמן: הכמיהה המוזיקלית של מורין נהדר לשורשייה הפרסיים, לצורך העניין, שונה לחלוטין מזו של ריף כהן למקצבי צפון אפריקה, מזו של A-WA למזמורי יהדות תימן ומזו של דודו טסה לאבותיו הכווייתים.
להבדיל משלוש הכמיהות האחרונות, בזו של נהדר אין זכר למעורבות של רכיב ה"קטע": היא לא מתייחסת לגווני המוזיקה שאפיינו את פרס של לפני המהפכה כפי שמעצבת אופנה, למשל, מתייחסת לבדי וינטאג' שאפשר לייצר מהם לוק עכשווי, אופנתי, עם אמירה מגניבה. ריף כהן קולית לגמרי, A-WA מרעננות ודודו טסה גאון, אבל רק נהדר באמת כמהה לשורשיה. העניין המוזיקלי שלה בהם טהור, נקי, משוחרר מהתניות אורבניות - ולכן אפשר אולי לתייג את סגנונה כ"מוזיקת עולם".

לכאורה זה לא אמור גם להיות נגיש לאוזן עדכנית - התעקשות על אותנטיות בהחלט עשויה לגרום לפגיעה בקומוניקיטיביות - אבל נהדר, בטיפולה המרהיב בטקסט ובלחן הפרסיים, מוכיחה שלא חובה לעשות מניפולציות על חומרי גלם ותיקים כדי ליצור מהם פזמונים קליטים. התוצאה, כפי שמגלה גם ה"שחרחורת" שלפנינו, לא חייבת להיות מינימליסטית (כמו במקרה של ריף כהן), גרובית (כמו אצל A-WA) או מתכתבת עם רוק ואלקטרוניקה (כפי שעושה דודו טסה): היא יכולה להישאר גם ככה, כמו שהיא, בלי קונצים, "רגילה". עכשיו, כשאף אחד כבר לא עושה את זה ככה יותר, זה לא "רגיל". זה אדיר. 

(רועי בהריר פרל, וואלה)

Maureen Nehedar - Mastom Asmar מורין נהדר - שחרחורת
מורין נהדר - גולה גנדום Maureen nehedar - Gole gandom